Galatyalılar

Galatyalılar

Galatyalılar Üzerine Yorum Kitabı

Bu kitabın amacı Yeni Antlaşma’ya açıklayıcı yorum getirmektir. Serinin asıl amacıysa bu açıklamanın son derece dikkatli ve özenli olmasını sağlamak, Tanrı’yı dak noktasına yerleştirmek, konuyu kurtarıcı-tarihsel bir bağlamda ele almak, günahı açığa çıkaran, Müjde’yi duyuran ve uygulama ile bereketi amaçlayan bir yaklaşım göstermektir. Galatyalılar’da Pavlus’un yaptığı ve önem bakımından merkezi konumda bulunan birçok Eski Antlaşma ayet alıntısının altını çizmeye çalıştım. Anahtar niteliğinde olan ama yüzeysel biçimde geçilen bir dizi paragrafı vurguladım.

J. V. Fesko

Nereden Alabilirim?
Detay
Yazar:
Seri: Lectio Continua
Türler: Hristiyan Yaşam, Kutsal Kitap Yorumlar, Teoloji
Etiket: Yeni Çıkan Kitaplar
Yayınevi: Ahit Yayınları
Yayınlama Yılı: 2021
Format: kartonkapaklı
Length: 246 sayfa
ASIN: 6057102304
ISBN: 9786057102300
Yazar Hakkında
J. V. Fesko

Westminster Seminary California'da Sistematik Teoloji ve Tarihsel Teoloji Dekanı ve Doçentidir. Dr. Fesko, Woodstock Georgia'daki Geneva Orthodox Presbyterian Church'te on yıl boyunca pastör olarak hizmet etti.

Kitap Konusunda

Bu kitabın amacı Lectio Continua Yeni Antlaşma’ya Açıklayıcı Yorum* getirmektir. Serinin asıl amacıysa bu açıklamanın son derece dikkatli ve özenli olmasını sağlamak, Tanrı’yı odak noktasına yerleştirmek, konuyu kurtarıcı–tarihsel bir bağlamda ele almak, günahı açığa çıkaran, Müjde’yi duyuran ve uygulama ile bereketi amaçlayan bir yaklaşım göstermektir. Bu hedefleri gerçekleştirmek için çaba gösterdiysem de, yorum konusunda arkamda çok sayıda tamamlanmamış şey bıraktım; bu seri öncelikli olarak berrak bir yorum ve açıklama yapmayı amaçlamaktadır. Zaman zaman Grekçe terminolojiye ilişkin referanslar kullandım. Birçok noktada Kutsal Kitap’ın Standart İngilizce Versiyonu (ESV) ile ilgili değişiklikler yaptım, buna, alıntı yapılan metinden sonra kullanılan yıldız işareti (*) dahil. Benim Galatyalılar ile ilgili yaptığım ayrım, Cenevre Ortodoks Presbiteryen Kilisesi’nde verdiğim vaaz serisinin orijinal biçimini yansıtmaktadır. Yorumsal açıdan metni farklı biçimlere göre alt başlıklara ayırmak daha avantajlı olabilir, ancak bazen vaazın getirdiği zaruret başka türlü davranmayı zorunlu kılıyor.

Galatyalılar’da Pavlus’un yaptığı ve önem bakımından merkezi konumda bulunan birçok Eski Antlaşma ayet alıntısının altını çizmeye çalıştım. Ne yazık ki kilisede bulunan birçok insan, Eski Antlaşma konusunda üzüntü verici derecede bilgisiz; ama Pavlus için Eski Antlaşma onun Kutsal Kitap’ıdır, o bu konuda çok bilgiliydi. Bu nedenle anahtar niteliğinde olan ama yüzeysel biçimde geçilen bir dizi paragrafı vurguladım. Pavlus’un sıklıkla ele aldığı temalardan biri Mısır’dan Çıkış konusudur. Eski Antlaşma’ya da bakarak, Mesih’in “advent”inin yorumbilimsel açıdan Pavlus’u –iman etmeden önce ve ettikten sonra– nasıl etkilediği, bu iki farklı dönemde onun teolojisinde ne gibi farklılıklar yarattığı konusu daha fazla ele alınmalı ve bu, Pavlus’un mektuplarının kurtuluş tarihine dayalı karakteri açısından daha derin bir şükran duygusu uyandırmalıdır.

Her bir bölümün açıklanmasından sonra bu bölümlerin üzerine düşünmeyi tavsiye ediyorum. Bu düşünme eylemi ayrıntılı olmayı amaçlamamaktadır, bunun yerine buradaki amaç, Kutsal Yazılar’dan doğan organik gelişimi sağlamaya yardım edecek bir gözlemdir, Pavlus’un mesajını nasıl uygulayabileceğimize ilişkin fırsatların değerlendirilmesidir. Şunu aklınızda bulundurun, bu sözünü ettiğim uygulamalar farklı insanlar için farklı şeyler ifade edecektir. Kutsal Yazılar’ın –ister toplu, ister bireysel nitelikte olsun– açık ve üstü kapalı buyruklarını yerine getirmemiz gerektiğine ilişkin terimi anlıyorum. Bunun anlamı, Kutsal Yazılar’ın uygulanmasının bazen basit olduğudur: İsa Mesih’e iman et! Uygulamaların, belirli bir Kutsal Yazı metninin can alıcı noktası ile uyum içinde olabilmesini sağlayabilmek için çok çaba sarf ettim.

Tüm çalışmada birkaç tane resim var. Bu resimlerin okuyucuya yardımcı olmasını umarım. Dipnotlar metnin orasına burasına serpiştirilmiş durumda olsa da, bu rahatsız edici bir şekilde yapılmamıştır. Aynı şekilde Luther, Calvin, Perkins ve Machen’den alıntılar yaptım. Bu konuda C. S. Lewis’ın öğüdüne uydum, çünkü Pavlus’un mektuplarını okuyan birinin zihnini geçmişten gelen bu esintiyle tazelemek iyidir.

Lectio Continua yorumlar serisine katıda bulunmak benim için bir onur ve ayrıcalıktır, bu fırsatı bulduğum için minnettarım; Jon Payne’a ve Tolle Lege Press’e bu konuda müteşekkirim. El yazılarından oluşan ilk taslağı dikkatli bir şekilde baştan sona kadar okuyan, düzeltmeleri ve yorumları ile bana son derece yardımcı olan Chris Stevens’a teşekkür borçluyum. Özellikle eşim Anneke’ye, bana yazma konusunda devamlı olarak destek olmasından dolayı minnettarım. Val ve Rob, babanıza sizinle sürekli oyun oynamak yerine çalışmalarını tamamlaması için zaman tanıdığınız ve bunu istekli bir şekilde yaptığınız için teşekkür ederim. Bu kitabı yeğenlerim Jack ve Logan Fesko’ya ithaf ediyorum. İsa Mesih’in muhteşem Müjde’sini, sadece Tanrı’nın lütfu ve Mesih’e olan iman ile kucaklamanız için dua ediyorum. Kutsal Antlaşma Rabbimizin huzurunda aklanmış bir halde durmanın ve –ona artık bir Yargıç gözüyle bakmak zorunda kalmadan– onu Abba Baba diye çağırmanın ne demek olduğunu anlamanız için dua ediyorum.

Yorumlar
Galatyalılar kitabı, kurtuluşun yalnızca Mesih’te bulunduğuna dair son derece berrak bir şişede bulunan tatlı bir ilaçtır. Fesko, şişeyi açar ve yalnızca imanla aklanma ve lütufla kutsallaşma öğretilerini şifa vermek üzere döker. Onun sade açıklamalı tarzı sıradan insanlara da seslenen türdendir. Bununla birlikte, Müjde’nin Eski Antlaşma kökenlerini Kutsal Kitap’a dayalı ve sistematik teoloji vasıtasıyla açığa çıkarır ve Kutsal Yazılardaki öğretileri geçmiş dönemlerde yaşamış olan teologların yorumlarıyla gösterir. Ayrıca onun yorumu son derece pratiktir; böylelikle okuyucuya, günümüzün kötü çağından uzaklaşması ve bizleri seven ve kendisini bizim uğrumuza feda eden Tanrı Oğlu’na imanla yaşaması konusunda rehberlik eder. Galatyalılar mektubunu ve bu kitabı okuyun – ve yalnızca Mesih’e imanla yaşayın.
– Joel R. Beeke
Aramızdan, lectio continua açıklamalı vaazları yıllar boyunca desteklemiş ve uygulamış olanlar Tolle Lege Press’in duyurmuş olduğu *Lectio Continua Yeni Antlaşma Üzerine Açıklayıcı Yorumlar* serisindeki kitapları sabırsızlıkla beklemektedirler. Bu yöntemi kiliselerinde uygulamış olan pastörlerden okumak için de eşit derecede istekliyiz. Bu serilerin uluslararası ve mezhepler-arası niteliği içeriğe daha çok zenginleştirmektedir.
– T. David Gordon
İzmir Protestan Kilisesi Stoklarında Mevcut