Hristiyanlık » Haç Neden Hristiyanların Sembolü Olmuştur?
Haç Neden Hristiyanların Sembolü Olmuştur?

Neden Haç?

İsa Mesih’in çarmıha gerilmesi, Hristiyanlık tarihindeki en bilinen olaylardan biridir. İncil’e göre İsa, Romalı yetkililer tarafından ihanet, fitne ve küfür suçlamalarıyla tutuklandı ve yargılandı. Daha sonra antik dünyada yaygın bir infaz yöntemi olan çarmıha gerilerek ölüm cezasına çarptırıldı.

Çarmıh

İsa Mesih’in çarmıha gerilmesinin ayrıntıları İncil’in dört müjde kitabında anlatılmaktadır. Bu anlatımlara göre İsa, “Kafatası Yeri” olarak da bilinen Golgotha adlı bir tepede çarmıha gerildi. İki hırsızla birlikte çarmıha gerildi ve ölümüne takipçileri ve düşmanları da dahil olmak üzere büyük bir kalabalık tanık oldu.

İsa Mesih’in çarmıha gerilmesiyle ilgili İncil anlatımları bazı ayrıntılarda farklılık gösterir, ancak hepsi temel gerçekler üzerinde hemfikirdir. İncillere göre İsa Mesih çarmıha gerilmeden önce çırılçıplak soyulmuş ve dövülmüştür. Daha sonra çarmıha gerilmiş ve ölene kadar asılı kalmıştır.

Hristiyanlığın Sembolü

İsa Mesih’in çarmıha gerilmesi, İsa’nın insanlığın kurtuluşu için kendini feda ettiği an olarak görüldüğü için Hristiyanlıkta önemlidir. Hristiyanlar, İsa’nın çarmıhtaki ölümüyle dünyanın günahlarını üstlendiğine ve insanlığı Tanrı ile barıştırdığına inanırlar. Çarmıha gerilme, bir kurtarıcının gelişiyle ilgili Eski Antlaşma peygamberliklerinin gerçekleşmesi olarak da görülür.

İsa Mesih’in çarmıha gerilmesi, Hristiyan teolojisinde merkezi bir olaydır ve haç Hristiyanlığın merkezi bir sembolü haline gelmiştir. Çeşitli şekillerde anılır. Sanat, edebiyat ve mimari dahil olmak üzere çeşitli bağlamlarda kullanılmaktadır.

Aksesuar Olarak Kullanımı Zorunlu Değildir

Dini olarak çeşitli aksesuar olarak kullanımı zorunlu değildir. Çünkü biz Hristiyanlar için haç sembolü değil, yüce Tanrının kurtarışı, kurtuluşumuz kutsaldır. Haç sembolü İsa Mesih’in o yüce kurtarışının, kurtuluşumuzun sembolüdür ve o nedenle saygıyla karşılanır.

 

Kaynakça

Kutsalkitap.org: Çarmıh


Hristiyan Kaynaklar

Lignoma.com: the cross of christianity

Hristiyan Dışı Kaynaklar

Wikipedia.org: İstavroz

Webtekno.com: Haç işareti anlamı

 

Kitap Önerileri

Müjde Nedir?
İsa Kimdir?
Marangozdan Da Öte
Koronavirüs ve Mesih

Müjde Nedir?

İsa’nın kutsallığı, O’nu günahımız için kusursuz bir kurban haline getirmiştir.… Günahlarımız Tanrı’yı rahatsız etmekten ötedir. Öyle ki insanlığın günahı tahmin edilemeyecek ölçüde acıya yol açmıştır. Öfkemiz, istismarcılığımız, aldırmadığımız acılar ve görmezden...

Eskatoloji

Gelecek zaman ile ilgili her şeyi bilemeyebiliriz. Ancak Kutsal Kitap bizlere pencereler açarak ümitli bir durumda, iman ve sevgi ile devam etmemiz için gerekenleri vermiştir. Kutsal Kitap'ın ''son zamanlar - çağın sonu'' hakkındaki öğretisi, Kutsal Kitap'ın tamamına...

Bizimle Bağlantı Kurmak İçin

Bize Bir Mesaj yollayın